Ako bez šmúh umyť oknoObkladačky sú skvelá vec a kvalitu bývania vždy posunú o hodný kus vyššie. Pravda, treba to s nimi vedieť. Nedávno nám do firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o., umývanie okien Bratislava, zavolal dosť podráždený muž, ktorého poriadne vytočila práve téma obkladačiek. Akonáhle sa jeho tlak dostal do normy ,začal nám – sám od seba – vysvetľovať pozadie jeho telefonátu.

Býva vraj na sídlisku v celkom bežnom byte. Nie je to žiadny prepych, ani sláva, ale život sa človeka na jeho chute a sny pýta málo kedy. Sťažovať sa preto nechce, veď si dokonca ten svoj byt na deviatom so ženou celkom zveľadili. Dnes sú spokojní.

Jediné, čo ho občas rozpáli, a to skoro do biela je ich sused z vedľajšieho bytu. Okrem niekoľkých spoločných stien majú vedľa seba – bohužiaľ – aj balkóny vedúce z kuchyne. Už sa obaja naučili nevychádzať na balkón práve vtedy, keď je tam ten druhý, ale občas to nevyjde. Potom je to len otázkou pevnejších nervov, kto sa stratí ako prvý.

Sused bol a je arogantný chmuľo, ktorý žije na pustom ostrove iba sám pre seba, takže mienka iných neváži viac ako ranný prievan. V žalúdku preto leží kdekomu, a to poriadne dlho. A tak sa náhla správa, že sa onedlho zrejme nadobro sťahuje do iného mesta, stretla s obecným súhlasom a – ktovie – snáď aj odslúženou nedeľnou bohoslužbou.umývanie okien Bratislava pre firmy, rodinné domy

Ukázalo sa ale…

Ukázalo sa ale, že sused je navyše i prešibaný obchodník. Čo najvýhodnejší predaj bytu si poistil niekoľkými narýchlo vymyslenými úpravami, takže dlhé dní sa spoza steny ozývalo vŕtanie, stále sa prášilo, do noci búchalo, kričalo a priebežne vynášal stavebný odpad. Očistec má možno podobný charakter, pomyslel si volajúci pán, ale určite tam nie je tá kreatúra.

Napokon sa začalo finalizovať. Pán to usúdil podľa toho, že sa budú lepiť obkladačky. Sused si na balkóne rozložil balíky obkladačiek, rezačku a všetko ostatné. Už pri prvom rezaní bolo jasné, že prach bude smerovať ku mne, dodal muž rezignovane. A že ho bolo, prisadil si. Pán sa pokúšal drzého suseda usmerniť, ale hučanie do vŕby má na úspech vyššie šance.

Netrvalo dlho a vietor rozniesol jemný prach na balkón, pokryl okná aj dvere do kuchyne, dokonca sa uchytil na okne do obývačky. To, že škárami prenikol až priamo do bytu, bola samozrejmosť bez komentára. Horšie bolo, že začalo jemnučko letne mrholiť, takže prach na oknách sa menil na mazľavú, nepríjemnú kašu.

Čistenie okien BratislavaPán svoju dlhodobo vystresovanú manželku radšej preventívne poslal z domu. Rozhodol sa totiž, že s upratovaním tej pohromy počká, až kým ten necitlivý človek všetko nedokončí. Nakoniec s upratovaním začal, no len čo sa pustil do umývania okien, tvrdo precitol.

Drobný, no vetrom presne mierený dážď, pridlhé čakanie na koniec susedovho vyčíňania, a zrejme viac ako pochybný materiál lacných obkladačiek, premenili poletujúci sivý prach na niečo, čo sa skôr podobalo na odolnú vrstvu sadry. Na niektorých miestach to držalo pevne, inde zase vznikli akési fŕkance, ktoré mali na svedomí kvapky letiacej vody.

Muž bol v stave…

Muž bol v stave, že všetko nechá tak a toho nekonečného obmedzenca odvedľa dovlečie k sebe za límec. Nakoniec ale opäť zvíťazila slušnosť, ktorá však – priznajme si – dostáva dnes nielen na frak, ale spôsobuje svojmu nositeľovi skôr úporné bolenie hlavy. S uspokojením a osviežujúcim spánkom spravodlivého života veľa spoločného nemá.

Manželku touto lapáliou vôbec rušiť nechcel, a preto radšej obratom cinkol svojej mladšej sestre, či nemá – ako dvojnásobná matka a skúsená žena – po ruke dajakú overenú vedomosť, ako by s takýmito oknami mohol uspešne vybabrať. To viete, chlap…Umývanie výškových budov - Práce vo výškach

Obaja hovorili spolu dosť dlho, ale sestra mu priamu radu dať nevedela. Nakoniec ho predsa len inšpirovala jej nečakaná spomienka z práce. Sestra pracuje v jednej zahraničnej firme, ktorá sídli v nízkej budove plnej zamestnancov, chodieb a okien.

Asi pred polrokom mali vraj u nej v ofise upratovaciu firmu, ktorá im po veľkom maľovaní dávala do poriadku okná aj koberce. Ako pani povedala, roboty ako na kostole. Myslím si, že to bola spoločnoť A SERVIS LIPKA, ale na webe si to ešte dohľadáš.

Umývanie okien – Výškové práceSestra poreferovala, že firma zvládla tú hromadu roboty precízne, na úrovni a s nemiznúcim úsmevom. Práve od nich sa inšpirovala i pri svojom leštení okien. Vtedy vraj mala pocit, že tak krásne umyté a dokonale lesklé okná nemávala čisté ani ich mama, a to bola, ak si pamätáš, poriadna perfekcionistka, že?

Muž sa svojej sestre…

Muž sa svojej sestre poďakoval za pomocnú ruku i rady. Obratom si sadol za komp, aby získal jasnejšiu predstavu, koho kvôli znečisteným oknám osloví. Zistil, že spoločnosť A SERVIS LIPKA je v oblasti upratovania firmou s dlhou a úspešnou tradíciou a na trhu patrí k lídrom s výnimočne dobrým menom.

Už roky realizuje upratovacie práce na samé jednotky, či už doma alebo aj v zahraničí. K jej profilu sa na webe viazalo tiež veľké množstvo kladných recenzií, odkazov a pozitívnych ohlasov. Pre muža išlo o presvedčivý dôkaz, že jeho zákazka bude v tých najlepších rukách, takže bol pevne rozhodnutý osloviť práve ju.

Pán sa nám v telefóne na krátko odmlčal a naliehavo sa spýtal, či môžeme k nemu prísť už o dva dni. Dovtedy sa vráti manželka a on by chce mať všetko v poriadku. Zhodou okolností sa nám ukazoval jeden voľný termín, a tak sme sa mužom dohodli na podrobnostiach. Zároveň sme ho ubezpečili, že jeho oknám naisto vrátime ich pôvodný vzhľad.

Plnenie dohôd bolo vždy samozrejmou súčasťou firemnej kultúry A SERVIS LIPKA, a tak sme po 48 hodinách stáli pred bytom nášho nového klienta. V byte bolo síce „po chlapsky“ upratané, no na podlahe sa ešte stále dali vidieť stopy prachu, ktoré mal na svedomí ten ultrajemný oblak spojený s rezaním obkladačiek u onoho suseda.Umývanie okien vo veľkých výškach

Náš zákazník bol veľmi sympatický a očividne kultivovaný človek, takže nám bolo jasné, že mať za suseda takú nevydarenú persónu, nebolo nič jednoduché. Kuchynské okno, dvere na balkón, ale aj okno v obývačke boli zvonku pokryté niečim, čo sa podobalo na hmlistý opar. Na dotyk bol prach však ostrý, aj keď jemný ako brúsny papier. S kolegom sme vedeli, že nás čaká opatrný postup, no bolo nám jasné, že to zvládneme.

Ako sa hovorí…

Ako sa hovorí, našu čistiacu metódu a presný postup práce máme v rukách, takže málokedy nás niečo mimoriadne prekvapí, prípadne celkom zaskočí. Vždy a za každý okolností bol pre firmu A SERVIS LIPKA určujúci klient a jeho úplná spokojnosť. Tejto myšlienke preto pri každej zákazke podriaďujeme všetko naše úsilie. Inak, to bolo ani v tomto prípade.

S kolegom sme sa rozhodli, že vrstvu prachu z rezaných obkladačiek odstránime dobre namiešaným roztokom teplej vody a nášho špeciálneho, nekompromisne fungujúceho saponátu. Medzi sebou ho označujeme familiárne ako rozmyvák. Jeho účinnosť a spoľahlivosť nás ešte nesklamali, takže sme s dôverou začali.

Ak takýmto rozmyvákom umývame okná, nikdy nevynechávame okenné rámy, ani parapetné dosky. Na týchto miestach sa totiž veľmi často zachytí množstvo jemného prachu a nečistôt, ktoré celkové čistenie a jeho kvalitu veľmi ľahko znehodnotia.

Umývanie okien vo výškach pomocou horolezeckej technikyPo pravde, aj v tomto prípade bol prach všade a bolo ho naozaj požehnane. S rozmyvákom bolo teda treba pokračovať veľmi precízne a systematicky, aby okná v dohľadnom čase mohli získať svoj pôvodný vzhľad. Snažili sme sa preto nič nezanedbať.

Žiaľbohu, pomerne skoro sa ukázalo, že iba účinky overeného rozmyváku nám stačiť nebudú. Ako naznačil náš klient v telefonáte, počas susedovho bezohľadného majstrovania drobne mrholilo, a tak sa na oknách z prachu a vody vytvorili malé, tvrdé a odolné fŕkance, či mapy, ktoré držali na skle i rámoch ako pribité. Neostávalo, len siahnuť po našej škrabke.

Ostrú, do dlane…

Ostrú, do dlane dobre padnúcu škrabku, používame práve v takýchto zložitejších prípadoch. Hodí sa najmä pri veľkom znečistení, napríklad po skončení stavebných prác. Takéto okná bývajú často znečistené zvyškami malty, farbieb, často kúskov silikónu alebo stierky. Vtedy sa bez ostrej čepele nezaobídeme a spoliehame práve na ňu.

Pri tejto príležitosti by som rád zdôraznil, že akákoľvek práca so škrabkou vyžaduje sústredenie, systematickosť a opatrnosť. Nielen kvôli pravdepodobnosti úrazu, ale tiež preto, aby neprišlo k pošriabaniu rámov, či skiel. Firma A SERVIS LIPKA má však veľmi skúsených ľudí, ktorí pravidlá a postupy profesionálnej práce so škrabkou dokonale ovládajú.

Ihneď po skončení etapy so škrabkou sme sa mohli vrátiť k nášmu rozmyváku. Všetky okná sme tentoraz kompletne, dôkladne, a bez prerušenia poumývali. Asi je na tomto mieste zbytočne zdôrazňovať, že tento krok musí vykazovať tie najvyššie parametre, pretože bez poriadne umytých okien, môžeme na účinky ďalších činností rýchlo zabudnuť.

Umývanie je v celom postupe dôležitý technologický krok, ktorý tvorí neodmysliteľnú a základnú súčasť našej metódy. Treba zreteľne povedať, že všetko následné vytieranie, šušenie a leštenie okien by vyšlo celkom navnivoč, ak by sme z okien neodstránili nečistotu, nazbieraný prach alebo zvyšky leštidla, ktoré bolo aplikované pri minulom čistení.Umývanie okien a výškových budov

Ak sa totiž okná precízne nezbavia predchádzajúcej vrsty chemického leštidla, často sa zvykne stávať, že jeho zbytky dokážu na umytom okne takpovediac „vystúpiť,“ čo dokonale znehodnotí všetku investovanú snahu a energiu zamestnancov. Aj preto venujeme činnosti s rozmyvákom takú veľkú pozornosť.

Keď teda usúdime…

Umývanie okien aj vo výškachKeď teda usúdime, že náš účinný rozmyvák splnil svoj účel, môžeme začať stierkou s flexibilnou gumenou lištou z okien odstraňovať zvyšky vody, ktorá tu ostala po umývaní. Následne necháme okná ešte celkom vyschnúť, aby sme získali stopercentú istotu pred ďalším technologickým postupom.

Asi sa tiež oplatí podotknúť, že nami čistené okná musia byť pred záverečným leštením dokonale suché. Dôvod je viac-menej zrejmý. Zbytková vlhkosť a voda nie sú z pohľadu kvality pred samotným leštením žiadúce, takže tomu podriaďujeme i rozvrh práce.

V tejto súvislosti sa treba – aspoň v nutnej miere – venovať tiež spôsobu akým upratovacia firma A SERVIS LIPKA zvykne čistené okná leštiť. Predovšetkým, a to je kľúčová informácia, nepoužívame v tomto finálnom procese žiadne chemické leštidlá.

Je pravda, že s ich pomocou ráta viac-menej každý, kto sa do čistenia okien doma pustí, no našu profesionálnu predstavu o náležitej kvalite, trvalom lesku a dlhodobej čistote, nespľňajú. Tento záver máme navyše podložený rokmi praxe a skúseností.spôsob ako umyť okná

Našou overenou metódou leštenia je tzv. leštenie na sucho, ktoré sa v priebehu rokov vlastne stalo akousi visačkou celej spoločnosti v tejto oblasti. Viedlo nás k tomu niekoľko dôvodov. V prvom rade fakt, že použité chemické leštidlo sa po svojej aplikácii veľmi rýchlo zmení na neviditeľnú lepivú vrstvu, ktorá stojí na začiatku radu problémov.

Na takto ošetrené…

Ako umyť okná po stavbárochNa takto ošetrené, či skôr vyleštené okná sa vďaka tejto nebadateľnej mikrovrstve začnú hneď po dokončení práce, zachytávať okolité nečistoty, prach, smog a peľ. To znamená, že o niekoľko dní bývajú čisté okná skôr minulosťou a dali by sa umývať odznovu. Prirodzene, takéto riešenie si upratovacia firma ani zákazník neželajú.

V našom prípade predstavuje najlepšie východisko tzv. leštenie na sucho. Tento overený systém ponúka viacero výhod odrazu. V prvom rade býva nasucho vyleštené okno výnimočne čisté, dlhodobo lesklé a žiarivé, takže každý zákazník takýto finálny výsledok našej práce iste ocení a privíta.

Ďalej. Okná vyleštené na sucho nemajú na ploche žiadnu, mikrolepivú vrstvu, čo znamená, že sa na nich zachytávajú nový prach a špina oveľa ťažšie, čo je účelom každého čistenia. Aj preto nemusí náš klient plánovať ďalšie čistenie v krátkych intervaloch. Logicky tak ušetrí nielen peniaze, ale i čas a zbytočné starosti.

No a konečne. Suché leštenie, využívané našou upratovacou spoločnosťou, ušetrí i náklady na nákup chemického prípravku, ktorý nebýva zadarmo. A ako sme si už vyššie povedali, jeho negatívne dopady sa nedajú popierať, takže sa im týmto spôsobom pohodlne vyhneme.

Po skončení leštenia…

Po skončení leštenia sme spolu s kolegom oznámili, že je hotovo. Domáci pán mal očividnú radosť, lebo jeho okná vážne vyzerali ako nové. Ďakoval nám v mene svojom i manželky, pričom prízvukoval rýchlosť, precíznosť a kvalitu práce, ktorú v ich byte firma A SERVIS LIPKA odviedla. Ako s úsmevom a spokojne naznačil, žena sa nebude stačiť diviť, lebo na čistotu okien si vždy potrpela.Čistiace práce vo výškach‎

výškové práce bratislavaNajväčší gól ale spôsobil nevychovaný sused. Zo svojho balkóna zrejme pozorne sledoval našu robotu a keď bolo po všetkom navrhol, že sa chce s nami dohodnúť, či mu po stavebných úpravách nedáme do poriadku jeho okná a koberce. No čo už, kvalitná a profesionálna robota sa na hranice nepýta.